V minulém díle jsme zjistili, jak lepit a tmelit v interiéru dřevostavby a také jsme se podívali jak správně namontovat okna do dřevostavby. Dnes se podíváme jaké materiály ILLBRUCK umí použít na fasádu a střechu dřevostavby.
4) fasáda dřevostavby s illbruck
- Provětrávaná fasáda dřevostavby
Pokud děláme provětrávanou fasádu je potřeba ochránit tepelnou izolaci proti větru, dešti, vlhkosti a sněhu. Na tyto účely se dá použít nehořlavá fasádní folie ME010 premium, která je UV stabilní za jakýchkoliv podmínek nebo fasádní folie ME011 Basic. Tato folie se dá použít pouze za předpokladu, že spáry jsou do 30 mm a maximálně 40% plochy celé fasády. Tyto folie se spojují airstop folií ME315 nebo lepidlem OT301.
- Zateplení systémem ETICS
Na zateplování kontaktním systémem, ať už z polystyrenu nebo minerální vaty se dají také použít výrobky ILLBRUCK.
Ukážeme se to na polystyrenovém systému. ILLBRUCK vymyslel inovativní lepidlo v pěně na fasádní systémy PU010. Jeho hlavní výhoda je v tom, že to není standardní pěna jako u konkurence, ale je to polyuretanové lepidlo. Toto lepidlo má nulovou expanzi, neodtlačuje desky se zateplením a má certifikát do systému ETICS. Pěnu na desky naneseme po obvodu desky a v pruzích jako na obrázku níže. Spáry mezi deskami můžeme vyplnit nízkoexpanzní pěnou FM355. Pokud potřebujeme zateplovací systém napojit na další konstrukce lze použít komprimační páska TP600. Ta se dá dle rozměru použít pro spáry od 3 mm do 40 mm. Tato páska je předstlačená a po rozbalení a nainstalování vypění a vyplní vzniklou mezeru. Někdy se jí také říká vypěňovací nebo expanzní páska. Z jedné strany má akrylové lepidlo, to se přilepí na vyplňovanou část konstrukce. Díky své elastičnosti dokáže velmi dobře měnit svojí šířku a dilatovat s konstrukcí, aniž by ztratila své vlastnosti. Tato páska je lepší, než vyplňovat spáru montážní pěnou, která není UV stabilní a časem zmizí.
5) Utěsnění střechy s illbruck
- Konstrukční lepení na střeše
Pokud potřebujeme lepit spoje na dřevěné konstrukci na střeše, ať už vazníku nebo dalších prvků je nutné použít D4 lepidlo. ILLBRUCK má buď klasické polyuretanové lepidlo v kartuši PU014 - k lepení budeme potřebovat pistoli na tmely (kartuše). Také můžeme použít nejmodernější způsob lepení dřeva lepidlem PU108. Toto unikátní lepidlo D4 je v dóze na pistolovou pěnu. Jeho hlavní výhoda je v rychlosti aplikace, není potřeba nic mačkat z kartuše -pouze se našroubuje na pistoli na montážní pěnu a aplikuje se. Díky aplikaci tohoto lepidla můžeme již po 15 minutách s dřevem manipulovat a po 45 minutách je spoj únosný. Pozor, toto platí pouze za podmínek okolo 20-25 °C. Při nižší teplotě lepidlo déle zasychá. Dále můžeme použít lepidlo SP350, které je typu mamut - okamžité drží bez nutnosti fixace, nebo lepidlo SP050, které musí ztvrdnout než je únosné. Obě tyto lepidla jsou hybridní (nová formulace polyuretanového tmelu, které je více ekologická).
- Pojistná střešní hydroizolace v exteriéru
Pásky, tmely a folie ILLBRUCK se dají také využít na hydroizolační folie. Páska TN115 v rozměru 3x60 mm se dá využít jako páska pod kontralatě. Lepidlem OT301 se dají lepit tyto hydroizolační folie. A folií ME315 se můžou prolepovat dva pásy střešní folie mezi s sebou.
- Utěsnění spár a prostupů v exteriéru střechy
I na střeše se setkáme s mnoha prostupy a místy, kde jde použít ILLBRUCK. Ať už namátkou světlíky, střešní okna, komíny, antény nebo další prostupy. Světlík je potřeba velmi dobře přidělat do stavby, aby nám nezatékálo do střešní nebo nosné konstrukce. Na tuto montáž se používají kvalitní folie, které zaručí vodotěsnost a vzduchotěstnost. Nejvíce ME402 butyl alu. Dále se používá často polyuretanový nebo hybridní tmel, například SP525. U střešního okna má buď výrobce svoje systémové řešení, nebo se používá také ME402 butyl alu, v některých případech ME104 bitumen alu. Také se zde dají použít komprimační pásky například TP600 a náš osvědčený tmel SP525. Pokud děláme opravu oplechování okolo komínu, tak lze použít tekutou hydroizolaci SP925, ale musíme dát pozor, aby se tento tmel přímo nedotýkal komínu. Tento tmel lze také použít na opravu střechy, než se dostaneme k výměně střešní tašky. Tato hydroizolace je v kartuši nebo salámu a v šedé nebo černé barvě. Pokud potřebujeme utěsnit oplechování okolo atiky, nejčastěji se používají komprimační nebo expanzní pásky, například TP600 nebo TP602 max. Tato páska má tu výhodu, že má pouze 2 rozměry jeden 5-15 mm a druhý 10-24 mm. Pouze s těmito dvěma páskami dokážeme utěsnit spáry od 5 do 24 mm. Na antény se dají použít speciální manžety, které ale ILLBRUCK nevyrábí nebo použít jako opravu tmel SP925. Pokud máme střechu z bitumenu, dají se na její opravu použít pouze bitumenové materiály. Bitumenové tmel OS111 nebo ME104 folie bitumen alu. Pokud máme střechu z trapézového plechu používají se na spoje mezi dvěma plechy páska. Například TN545 PVC páska nebo TN011 EPDM páska. Spoje plechů bychom měli tmelit hybridním tmelem například SP525.
- Parobrzdy a parotěsné membrány v interiéru střechy
Na střešní konstrukci z interiéru musíme zamezit pronikání vlhkosti do střešního pláště. K tomu se používají parobrzdy nebo parotěsné membrány (folie). Parobrzdná folie je ME002. ILLBRUCK vyrábí i parotěsnou folii ME003, je to modrá fólie, která je vidět skoro na každé druhé stavbě. Pozor i tyto folie se velmi liší kvalitou. Tyto folie mohou být buď z recyklátu nebo z nového plastu. Pokud je folie z recyklátu je potřeba vyrobit větší tloušťku folie, což samozřejmě zvyšuje váhu folie, která může být dost podstatná při manipulaci nad hlavou s metr a půl širokou membránou. Také se membrány mohou lišit svou požární odolností. Membrána ME003 je třídy E, většina ostatních membrán je třídy F, což umožňuje rychlejší šíření ohně. Tyto membrány můžeme mezi s sebou prolepit folií ME314, ME319 nebo lepidlem v kartuši OT301.
Děkujeme, že jste naše návody, jak utěsnit dřevostavbu prošli od prvního dílu až do konce a těšíme se na Vás při dalším článku, jak těsnit nebo lepit. Pokud se Vám naše články líbí a měli by jste nápad na článek můžete nám napsat na info@tokal.cz
Tým Tokal.cz